CHRYZANTÉMY

S Pamiatkou reformácie, ktorú si evanjelici pripomínajú 31. októbra, katolíckym sviatkom Všetkých svätých (1. novembra) či Pamiatkou zosnulých (2. novembra) vždy spájame aj krásu chryzantém.

Jesenná kráľovná medzi kvetmi chryzantéma je trváca rastlina, ktorá pochádza z Číny. Tam ju kultivovali už v 15. storočí pred n. l., odkiaľ sa rozšírila do Japonska.V Japonsku je záhradná chryzantéma znakom cisárskeho dvora, národným kvetom a aj najvyššie japonské vyznamenanie nesie meno tohto kvetu. Japonskí cisári ich totiž nosia na hrudi ako najvyššie vyznamenanie. Do Európy sa niekoľko odrôd chryzantém (nie pôvodný druh) dostalo v 17. a 18. storočí.

Na čo dávať dôraz pri pestovaní chryzantém?

Treba mať na zreteli, že nie všetky odrody chryzantém sú vhodné na pestovanie v záhrade. Častokrát sú to odrody vhodné iba do skleníkov a nie sú vôbec mrazuvzdorné. Ak chcete doma pestovať chryzantémy, najlepšie bude, keď sa vyberiete do záhradníctva, kde vám poradia odrody vhodné na pestovanie v záhrade.

Po kúpe ich čo najskôr presaďte, ak ich chcete pestovať v nádobách alebo ich vysaďte do záhona. Chryzantémy potrebujú dobre priepustnú a na živiny bohatú pôdu, pri výsadbe môžete do nej zamiešať aj časť piesku. Nepestujte ich dlho na jednom stanovišti, pretože koreňové výlučky spôsobujú zhoršenie ich kondície a zdravotného stavu. Po troch až piatich rokoch ich môžete rozdeliť a presadiť do čerstvého substrátu. Najlepšie na jar, tesne potom ako sa objavia prvé výhonky vyberte z pôdy celú rastlinu a čistým ostrým nožom ju rozrežte na dve až tri časti.

So svojim typickým vzhľadom a vôňou, chryzantéma je kvetom úcty a symbolom jesene a evanjelickej Pamiatky reformácie či katolíckych Dušičiek.


V Rajskej záhrade Veľký Kýr nájdete rôzne farby, veľkosti a druhy chryzantém. Cena sa pohybuje od 3-10 € podla veľkosti .Nájdete nás na Mestskej tržnici v Nitre od 14.10.2020 alebo v obci Veľký Kýr (ulica Malá Sihoť), kde si budete môcť vybrať zo širokej ponuky.

Objednávky a bližšie informácie na t.č. 0904 595 829

DOSTUPNÉ OD 14.10.2020